Lugemisprojektis osaleb 3690 last

 

Saku Gümnaasiumis toimus tore stiilipäev, kus kõik lapsed kehastusid mõneks raamatutegelaseks. Foto: Inga Maasi

Paljude Eesti koolide 1. ja 2. klassides algas rahvusvaheline lugemisprojekt Meie Väike Raamatukogu. Eestis on projekt saanud väga hea vastuvõtu osaliseks: osaleb 3690 õpilast 92 kooli 199 klassist! Koos Sloveenia, Poola, Horvaatia ja Läti lastega on aga osalejaid kokku ligi 50 000! Projekti toetab Euroopa Liidu programm „Loov Euroopa”.

Kõik lugemisprojekti registreerunud klassid said 6 raamatust koosneva komplekti ja tegelusvihikud. Kevadel 2019 toimuvad paljudes koolides kohtumised raamatute autoritega.

Lähemalt loe siit

 

Meie raamat kataloogis White Raven 2018

Reeli Reinausi raamat “Maarius, maagia ja libahunt Liisi valiti kataloogi White Raven 2018. Raamatu illustreeris ja kujundas Marja-Liisa Plats.

Münchenis asuv Rahvusvaheline Noorsooraamatukogu (Die Internationale Jugendbibliothek München) valib igal aastal kogu maailmast 200 parimat laste- ja noorteraamatut, mida tutvustatakse kataloogis White Raven ehk Valge Vares. Varem on kirjastuse Päike ja Pilv raamatutest sellise tunnustuse saanud Kristi Kangilaski “Tuvi ei taha saia” (2015. a) ning Kertu Sillaste “Ei ole nii!” (2016. a).

“Maarius, maagia ja libahunt Liisi räägib sellest, kuidas maale elama kolinud 12aastane Maarius õpib tasapisi tundma kummalist Liisit, kellest teised lapsed eemale hoiavad. Tüdruk tutvustab Maariusele metsa, mis enamasti on rahulik ja sõbralik, kuid võib muutuda tõeliselt hirmuäratavaks. Ühel päeval saab Maarius teada Liisi saladuse – muutuda oskab ka tüdruk… Selles raamatus on põnevust ja seiklust, sõprust ja esimest armumist! „Maarius, maagia ja libahunt Liisi” on valitud ka 2017. a 25 kauneima raamatu sekka.

Algab lugemisprojekt Meie Väike Raamatukogu

Uue õppeaasta alguses jõuab Eesti koolide 1. ja 2. klassideni rahvusvaheline lugemisprojekt Meie Väike Raamatukogu (MVR). Projekti partnerid on kirjastus Sodobnost International (Sloveenia), Ezop (Poola), Liels un Mazs (Läti) ning Päike ja Pilv (Eestis) ning sellest võtab osa kokku ligi 12 000 Eesti, Läti, Poola ja Sloveenia õpilast.

Projekti eesmärgiks on lugemise populariseerimine ning omal maal tuntud, kuid teistes maades vähe teatud kirjanike ja illustraatorite tutvustamine. Projekti partnerid tõlgivad vastastikku kuuest lasteraamatust koosneva komplekti, millele lisandub erinevaid tegevusi, aruteluteemasid ja auhinnamänge pakkuv töövihik. Kutsume registreerunud klasse ka lavastama ja filmima nutiseadmetega väikseid videoid, millest parimaid näitame MVR YouTube’i kanalis. Õppeaasta teises pooles tulevad kirjanikud ja illustraatorid aktiivsemate klassidega kohtuma.

Lugemisprojekti toetavad Euroopa Liidu programm „Loov Euroopa”, Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Lastekirjanduse Keskus.

Vaata, milliseid raamatuid projekti raames loetakse. 

Päike ja Pilv nomineeriti Londoni raamatumessi auhinnale

Kirjastus Päike ja Pilv nomineeriti laste- ja noorsookirjanduse kategoorias Londoni raamatumessi (London Book Fair) auhinnale “International Excellence Award 2018″!

Eestist nomineeriti parima kirjastusõiguste müüja kategoorias veel Helena Koch Eesti Lastekirjanduse Keskusest ja õppekirjanduse valdkonnas kirjastus Avita. Auhinnad antakse välja 17 kategoorias ja  esindatud on 27 riiki. Iga kategooria žürii koosneb vastava ala spetsialistidest.

Londoni raamatumess toimub 10.-13. aprillil 2018 neljateistkümnendat korda ja tänavu on messi aukülalisteks Eesti, Läti ja Leedu. Auhinda “International Excellence Award” antakse välja viiendat korda.

Lugu hiirest ilmus korea keeles

Taas ilmus üks Päikese ja Pilve raamat korea keeles:

Kadri Lepa “Loo hiirest, kellel polnud kelku” avaldas kirjastus Conko. Raamatule sillutas teed S. B. Rights Agency.

Sadas esimest lund ja kõik loomad sättisid end kelgumäele. Ainult hiireke jäi mäejalamile maha. Ta oli ainus laps metsas, kellel polnud kelku. Äkki märkas ta üht väga vana ja väga krimpsus nägu – kilpkonna, kes polnud kunagi elus mäest alla lasknud…

Raamat, mida nüüd saavad lugeda ka korea lapsed, räägib loo sellest, kuidas me saame aidata üksteise soovidel täituda.

 

Vana kass läks rändama

Triinu Laane “Vana katkine kass. Vana katskinõ kass” ilmus korea keeles.

Veel kord sai kinnitust fakt, et kassid on ühed vaprad ja visad loomad: see roheline isend Võrumaalt võttis kätte ja rändas vaatamata oma kõrgele eale Koreasse! Raamatu “Vana katkine kass. Vana katskinõ kass” kirjutas Triinu Laan, pildid tegi ja kujundas Anne Pikkov ning pikal teekonnal hoolitses kassi eest Stephanie Barrouillet S.B.Rightsagency`st.

Põlvepikuraamatu võitjad on selgunud

Põlvepikuraamatu võitjad (vasakult): Kadri Kiho, Kristi Kangilaski, Els Heinsalu, Tia Navi, Anne Linnamägi, Ave Hansen, Liisa Murdvee.

Teisipäeval, 7. novembril 2017 autasustati Eesti Lastekirjanduse Keskuses lasteraamatukonkursi Põlvepikuraamat võitjaid. Kuuendat korda toimunud konkursi korraldajateks on kirjastus Päike ja Pilv, Kultuuriministeerium ning Eesti Lastekirjanduse Keskus.

Konkursi žürii koosseisus Asta Trummel (Kultuuriministeerium), Krista Kumberg (Haasaplu lasteraamatukogu), Piret Niinepuu (kunstnik ja kujundaja), Katrin Reinmaa (Päike ja Pilv) ja Irma Mets (Eesti Lastekirjanduse Keskus) otsustas välja anda 3 auhinda ja 4 eripreemiat:

  1. koht: käsikiri „Auklik päev“. Tekst Kadri Kiho, illustratsioonid Mirjam Siim;
  2. koht: käsikiri „Ahhaa!“. Tekst Els Heinsalu, illustratsioonid Kristi Kangilaski;
  3. koht: käsikiri „Väike armastuse lugu“. Tekst Tia Navi, illustratsioonid Kadi Kurema.

Eripreemiad:

Teksti eest: käsikiri „Sinu väike ajaraamat“, autor Jaak Kikas;

Illustratsioonide eest: käsikiri „Vihmapilve suur soov“, kunstnik Anne Linnamägi

Parima teemaraamatu eest: käsikiri „Hommikukontsert Matsalu linnuriigis“. Autor Kaja Lotman, kunstnik Marju Tammik

Uue tulija preemia: käsikiri „Tiina saladused“, autor ja kunstnik Ave Hansen

 

Algab uus Põlvepikuraamatu konkurss!

Eesti Lastekirjanduse Keskus, Kultuuriministeerium ning kirjastus Päike ja Pilv

Põlvepikuraamatu konkurss

Põlvepikuraamatu konkurss otsib uute pildiraamatute ideid.

kuulutavad välja Põlvepikuraamatu konkursi, et leida uusi väikelastele ja koolieelikutele mõeldud originaalkäsikirju, kus võrdselt olulised on nii tekst kui ka illustratsioonid.

Konkursil osalemiseks tuleb 16. septembriks 2017 postiga saata või tuua Eesti

Lastekirjanduse Keskusse (Pikk 73, Tallinn) raamatu käsikiri ja vähemalt viis originaalsuuruses illustratsiooni. Konkurss on anonüümne.

Põlvepikuraamatu konkursile saadetud töid hindab žürii, mis koosneb Eesti Lastekirjanduse Keskuse, kultuuriministeeriumi ning kirjastuse Päike ja Pilv esindajatest ja kahest sõltumatust lastekirjanduse eksperdist.

Põlvepikuraamatu konkursi võitjad kuulutatakse välja 7. novembril 2017 Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuval auhinnapeol.

Viimasel, 2015. aastal toimunud Põlvepikuraamatu konkursil jagasid 1.-3. kohta Piret Mildebergi “Notsu ja Nälg”, Helle Kirsi ja Piret Bergmanni “Tähtsad täpid” ning Kertu Sillaste “Astrid ja Ott” (raamat ilmus pealkirjaga “Igaüks teeb isemoodi kunsti”). Konkurss toimub kuuendat korda.

Konkursi reglemendiga tutvu siin

 

 

 

Käimas on rahvusvaheline POP UP! projekt

Kirjastus Päike ja Pilv osaleb suures rahvusvahelises projektis POP UP!, mis hõlmab 160

Illustraator Katie Harnetti POP UP! töötuba Tallinna Ülikooli ruumes.

illustratsioonihuvilist noort ja 18 illustraatorit Inglismaalt, Eestist, Lätist ja Leedust. Kui inglise noortega käisid töötubasid tegemas Kertu Sillaste, Ulla Saar ning Elina ja Joonas Sildre, siis Pelgulinna Gümnaasiumi, Tallinna Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia noori juhendasid inglise illustraatorid Katie Harnett ja William Grill. Projekti tulemusena valmib igal osalejal voldikraamat, parimatest tehakse 2018. a Londoni raamatumessi ajal näitus.

Aasta Rosin vanale kassile

050fae6dd06bb53427cd1b86cf6d3b981bee47c184a9fc785dpimgpsh_fullsize_distr

Aasta Rosina preemia võitjad Triinu Laan (vasemal) ja Anne Pikkov

Eesti Lastekirjanduse Keskus andis 1. detsembril 2016 üle Aasta Rosina auhinna aasta kõige omanäolisemale lasteraamatule. Kõigist keskuse töötajatest koosnev žürii valis selleks Triinu Laane kirjutatud ja Anne Pikkovi illustreeritud raamatu „Vana katkine kass“ (kirjastus Päike ja Pilv, 2016).

Keskuse direktriss Triin Soone põhjendab otsust nii: „Auhinna saanud raamat käsitleb meie lastekirjanduses harvaesinevaid teemasid: elukaar ja vanadus ning elust lahkumine ja lein. Seda on keeruline teha ja eriti lapsele arusaadavas keeles ning pildis. Triinu Laane „Vana katkine kass“ teeb seda aga väga arusaadavas ja empaatilises võtmes. See südamlik lugu annab meile mõista, et vanadus ei ole mingi õnnetus, vaid elu loomulik osa ning elust kulunud kehas on ikka alles rõõmus hing ja palju tarkust. Raamatu muudavad harmooniliseks tervikuks Anne Pikkovi maalilised pildid ning eripära annab juurde eesti- ja võrukeelne paralleeltekst.”

Auhinna võitjaid tunnustati Eesti Lastekirjanduse Keskuse tänupeol kilo rosinate, rahalise preemia ja tänukirjaga. Aasta Rosina auhinda antakse välja alates 2004. aastast eelnenud aasta jooksul ilmunud erilisele ja silmapaistvale eesti lasteraamatule. Hinnatakse kas raamatut tervikuna või ainult kirjaniku- või kunstnikutööd.