Kuidas valida raamatut

Kuidas valida lapsele raamatut?

Raamatu valikul pidage silmas:
pilt peaks olema selge;
tekst peaks olema piisavalt lihtne;
lugu peaks olema lapsele huvipakkuv.

Sobiva raamatu valik polegi niisama lihtne. Kõigepealt mõelge raamatu lugejale. Lapsele vanuses 6-18 kuud sobib raamat, kus on igal pildid vaid üks suur asi: õun, lelu, puu vms – pilt peaks olema väga lihtne, värvid selged, taust kindlasti hele ja ühevärviline. Pildil ei tohiks olla liiga palju detaile.

Lapsele vanuses 1-2 aastat sobivad raamatud, kus on kujutatud lihtne, lapsesse puutuv tegevus. Taas peaks piltide taust olema ühevärviline, nüüd võiks piltidel aga olla ka vähesel määral põnevaid pisiasju. Kui laps alles seab sõnu või sõnapaare kokku, siis ei tasu talle lugeda keeruliste lausete ja raske sõnavaraga raamatuid – laps ei suuda neid jälgida. Lause pikkus võiks olla 3-5 sõna.

Lapsed vanuses 2-4 aastat arenevad erineva kiirusega, sestap tuleks raamatu valikul silmas pidada tulevase lugeja keelelist arengut, mitte ainult kirjastaja poolt pakutavat vanusesoovitust.
80-90% raamatu sõnavarast peaks olema lapsele tuttav.  Kui laps suudab ütelda juba 5-6 sõnalisi lauseid, on paras aeg hakata lugema liitlausetega teksti.

Laps vanuses 5-6 aastat suudab mõista  ka keerukama lauseehitusega teksti. Nüüd on küsimus pigem selles, kas tuleks välja otsida lugemise õppimiseks ja veerimiseks sobilikud raamatud: taas lühikesed laused ja isegi lühikesed sõnad. Ent kui laps juba ise lugemist õpib, sobib talle siiski veel raamatuid ette lugeda – kasvõi kaisusolemise ja ühise maailmaavastamise rõõmu pärast.