Neljapäeval, 11. novembril 2021 kuulutati Eesti Lastekirjanduse Keskuses välja Põlvepikuraamatu konkursi võitjad. Välja anti kolm esikohta ja kolm eripreemiat. Võidutööde autoreid ootab rahaline preemia ja need avaldab kirjastus Päike ja Pilv.

Loomevõistlusele esitati 66 kuni 7-aastastele lastele mõeldud raamatuprojekti. Finaali pääses 19 tööd: “Naeratuse teekond“ märgusõna naeratus, „Plekiraamat“ märgusõnaga jogurt, „Kui sina oleksid kaelkirjak, kus sa siis oleksid?“ märgusõna tormi, „Kassipoeg nimega Tolmurull“ märgusõna tolmurull, „Kentsakas krokodill“ märgusõna kroku, „Tontla“ märgusõna tontla, „Milla“ märgusõna milla, „Iko helesinine unistus“ märgusõna Iko unistus, „Toru“ märgusõnaga toru, „Kus on ära? Kes on teised?“ märgusõna ära, „Endel ja Kati“ märgusõna endel ja kati, „Prügikasti pühapäev“ märgusõna pühapäevatunne, „Teine torm“ märgusõna teine torm, „Kivid“ märgusõna kivid, „Väikeses majas“ märgusõnaga okesse, „Kuu“ märgusõna kuu, „Lind, kes unustas laulu“ märgusõna lind+interneti turvanaine, „Lasteaia liivakast“ märgusõna liivakast, „Väike romb avastab maailma“ märgusõna ruut ja romb.

Konkursi võitsid Kadri Kiho ja Stella Salumaa käsikirjaga „Endel ja Kati“. Teise koha pälvis Kertu Sillaste pildiraamatuprojekt „Väikeses majas“ ning kolmanda koha vääriliseks hindas žürii Liisi Kivirandi ja Pamela Sameli võistlustöö „Toru“. Võidutööde autoreid ootab rahaline preemia ning need avaldab kirjastus Päike ja Pilv. Teise koha saanud Kertu Sillaste „Väikeses majas“ avaldatakse nii eesti kui ka võru keeles – nimelt andis Võru Instituut sellele pildiraamatuprojektile eripreemia. Võrukeelsed raamatud kingitakse Vana-Võromaal sündivatele lastele nende esimeseks raamatuks.

Kirjastuse Päike ja Pilv juhataja Katrin Reinmaa sõnul tõusid kõik finaali jõudnud 19 tööd esile kas hästi läbikirjutatud teksti, professionaalsete piltide või uudse idee poolest. Esikolmikusse valitud töödes on kõik need kolm suurepärase lasteraamatu komponenti olemas ja moodustavad põneva terviku. 

Lisaks andis žürii välja kolm eripreemiat. Illustratsiooni eripreemia pälvis Katri Smitt projekti „Väike romb avastab maailma“ eest. Johanna Liivaku „Plekiraamat“ sai ideepreemia ning värsipreemiaga tunnustati Leelo Tungla ja Triinu Koitmaa võistlustööd „Lasteaia liivakast“.

Žürii koosnes lastekirjanduse asjatundjatest, kes hindasid tööde terviklikkust, eakohasust ja professionaalset teostust. Žürii koosseisu kuulusid Liis Sein ja Ulla Saar Eesti Lastekirjanduse Keskusest, Katrin Reinmaa kirjastusest Päike ja Pilv, Asta Trummel Kultuuriministeeriumist, Karin Pae Audentese lastekooli ja huvikeskusest ja Triinu Laan Võru Instituudist. Põlvepikuraamatu konkurss toimub alates 2006. aastast ja selle eesmärk on rikastada väikelastele ja koolieelikutele mõeldud lugemisvara professionaalselt teostatud ja kõrgekvaliteediliste algupäraste pildiraamatutega, milles on võrdselt pööratud tähelepanu nii tekstile kui illustratsioonidele. Konkurss toimub igal teisel aastal ja on järjekorras juba kaheksas. Varasemate võistlustööde hulgast on ilmunud näiteks Liis Seina ja Gerda Märtensi „Minu linn“, Kristi Kangilaski „Suur rüütel“, Kaja Lotmani ja Marju Tammiku „Hommikukontsert Matsalus”, Kätlin Vainola ja Kertu Sillaste „Kus on armastus?“ jpt.